Jaká má obezita zdravotní rizika?

Nádory. Lidé, kteří jsou v dětství obézní, mají dle výzkumů o 20% vyšší šanci, že budou trpět v dospělosti nádorovým onemocněním. Jde o nádory gynekologické, dále nádory tlustého střeva, konečníku a urologické (ledviny, prostata).

S obezitou se pojí dále kardiovaskulární rizika jako je vysoký tlak, ischemická choroba srdeční, cévní mozkové příhody a tromboembolické choroby.

Mezi nejčastější nemoci obézních patří cukrovka, kterou dnes trpí v EU přes 25 milionů lidí a v ohrožení cukrovkou je až 60 milionů lidí.

Při velké obezitě vzniká Pickwickův syndrom, což je způsobeno vysokým obsahem útrobního tuku v dutině břišní. Plíce se tak nemohou dostatečně rozepnout, jsou vytlačovány nahoru a vzniká tak nedostatečná ventilace a dušnost.

Syndrom spánkové apnoe. Nejčastěji projev krátkodobé zástavy dechu ve spánku při chrápání poklesem měkkého patra.

Zažívací obtíže pálení žáhy, kýly, žlučové kameny, záněty žlučníku či tučnění jater.

Ortopedické obtíže. Artróza nosných kloubů (kyčle, kolena), bolesti zad

Kožní obtíže. Křečové žíly, plísňové onemocnění, zapářka v místech tukových záhybů, strie, celulitida, otoky, horší hojení ran.

Psychické obtíže. Obézní lidé jsou často společensky diskriminováni, trpí malým sebevědomím, časté je sebeobviňování, deprese, úzkosti, které se mohou postupně stát nezvladatelné a omezující běžné fungování.

©